Inženieris-ķīmiķis Mārtiņš Kalniņš, absolvējis Jēnas universitāti (Vācijā) un ieguvis pieredzi vadošajās vācu ķīmiskās rūpniecības kompānijās.
1921.g.Mārtiņš Kalniņš nodibina savu uzņēmumu Ķīmiskā fabrika Mārtiņš Kalniņš un uzsāk ražot sausās krāsas, vēlāk arī eļļas krāsas un emaljas.
Līdztekus krāsām tiek uzsākta mazgāšanas līdzekļu (arī plaši pazīstamās “Nitra”), tīrīšanas un attaukošnas līdzekļu ražošana.
Rūpnīcā dibinās zinātniskā laboratorija, kas veic pētījumus būvaizsardzībā, metālu aizsardzībā pret koroziju, koksnes aizsardzībā, apģērbu kopšānā un tīrīšanā.
1930-1937.g. notiek Mārtiņa Kalniņa pārrunas ar firmu “Leopold Kassella & Ko” par telpu un iekārtu iegādi.
1937.g. 27.novembrī tiek parakstīts pirkšanas-pārdošanas līgums ar sabiedrību “Leopolds Kassela & Ko” . Ķīmiskā fabrika Mārtiņš Kalniņš pārceļās uz jaunajām telpām. Tiek veikta rūpnīcas rekonstrukcija.
Fabrikas jauda pieaug, produkcijas sortiments paplašinās. Atsevišķi ražošanas procesi tiek mehanizēti.
Fabrika nodarbināja ap 100 strādnieku.
Izmantojot Vācijā gūto pieredzi M.Kalniņš pielieto modernus reklāmas risinājumus.
Padomju laikā fabriku pārņēma valsts. Fabrika iegūst nosaukumu Ķīmiskā fabrika “Nitra”.
Par fabrikas direktoru tiek nozīmēts Mārtiņš Kalniņš.
No šī amata viņš tiek atbrīvots 1941. gada aprīlī, apcietināts un izsūtīts.
Fabrikā ražo sausās zemes krāsas, eļļas krāsas, minerālpigmentus, antiseptiķus kokam un populāro veļas pulveri “Nitra”.
Vācu laikā fabrika tiek saukta Chemische Werke „Nitra”.
Ražošana sašaurinās. Tiek ražota kalcinētā un kaustiskā soda, mazgāšanas līdzekļi.
Daļa ražošanas iekārtu tiek demontēta un sagatavota nosūtīšanai uz Vāciju.
Pēc kara un padomju varas restaurācijas fabrika atjauno darbību krāsu ražošanas jomā. Uzņēmumu nodod vietējās ražošanas ministrijai.
Atjauno malšanas un ķīmisko krāsu cehu iekārtas. Fabrika ražo minerālos pigmentus un organiskos pigmentus, krāsvielas, sausās līmes krāsas.
Strādnieku skaists 80-100.
1951. g, fabrika nonāk PSRS Ķīmiskās ministrijas pakļautībā, un iegūst nosaukumu “Rīgas laku un krāsu rūpnīca” (RLKR).
Sākas rūpnīcas rekonstrukcija un ievērojama paplašināšana. Uzņēmums kļūst par vienu no lielākajiem savā nozarē valstī. Tiek ražots plašs sortiments: alkīdemaljas, gruntis lauksaimniecības mašīnām un aparātiem, poliēsteru un uralkīdu emaljas, elektroforēzes grunts autorūpnīcām, alkīd- un poliēsteru lakas, sausais cinka baltums, neapaugošas emaljas kuģu būves un remonta rūpnīcām u.c.
1964. g. darbu uzsāk rūpnīcas Centrālā laboratorija ar pilotiekārtām.
1965 .-1991. g. Rūpnīcas produkciju iegādājas patērētāji gan Latvijā, gan citās padomju republikās. To vidū – lielākās PSRS autorūpnīcas Gorkijā, Iževskā, Maskavā, lauksaimniecības mašīnu rūpnīcas, Minskas un Ļvovas televizoru rūpnīcas, Rīgas radio rūpnīca, mēbeļu fabrikas, mūzikas instrumentu fabrikas, kuģu būvētavas un remontrūpnīcas.
Jaunu produkcijas veidu izstrādāšanā RLKR aktīvi sadarbojas ar vairākiem zinātniskajiem institūtiem Maskavā un Ļeņingradā.
1992. gadā RLKR tiek pakļauta Latvijas jurisdikcijai, saraujot visas pakļautības saites ar bijušo PSRS Ķīmiskās rūpniecības ministriju un institūtiem. Izmainās rūpnīcas nosaukums – „Valsts Rīgas laku un krāsu rūpnīca”.
1995.-96.g. notiek rūpnīcas privatizācija, un šajā periodā tā saucas „Privatizējamā Rīgas laku un krāsu rūpnīca”.
1996. gada 23. februārī uzņēmums tiek reģistrēts ar nosaukumu SIA “Rīgas laku un krāsu rūpnīca” un kļūst par privātu uzņēmumu. Viens no īpašniekiem ir Mārtiņa Kalniņa seniora dēls – Mārtiņš Kalniņš. Uzņēmums saglabā gan iepriekš ražotos produktus, gan turpmākajos gados izstrādā un ievieš ražošanā vairāk kā 50 jaunus produktus.
Mūsdienās Rīgas krāsu un laku rupnīca ir krāsu un laku produkcijas ražošanas līdere Baltijas valstīs.
Rūpnīcas krāsu un laku tonēšanas sistēma dod iespēju klientam izvēlēties jebkuru toni no vairāk kā 6000 toņu paletes.
Katru gadu tiek modernizētas un atjauninātas tehnoloģiskās iekārtas, kas ļauj nodrošināt atbilstību krāsu un laku materiāliem noteiktām un pastāvīgi pieaugošām prasībām.
Saņem jaunumus un paziņojumus savā epastā.